کد خبر: 5590
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 -    8 May 2017
ارسال به دوستان
الف الف

/ / / Spica / /

ستاره پرنور صورت فلکی سنبله  وپانزدهمین ستاره پرنور آسمان، حدود 280 سال نوری از ما فاصله دارد و 2300 بار درخشنده تر از خورشید است . در واقع " سماک اعزل " یک ستاره دوتایی طیفی است که علاوه بر تغییرات ناچیز طیفی، در مدت  4 روز به دور یکدیگر می گردند وستاره تیره تر موجب کم نورشدن ستاره اصلی(متغییر گرفتی) به اندازه کمتر از یک قدر طی همین مدت می شود  (معنای این تغییرات ناچیز این است که ستاره تیره تر بدلیل زاویه مداری بدور ستاره اصلی از دید ما زمینیان نمی تواند جلوی نور آن را بطور کامل بگیرد) .

ستاره اصلی خود غولی آبی سفید از رده طیفی B  و ستاره متغییرتپشی از نوع بتا قیفاووسی بوده ،دامنه تغییرات نور آن ۰۱۷/۰ قدر ودوره تغییرات نوری آن 17/0 روزه است.قدر مطلق آن 5/3- دمای آن ۲۲۴۰۰ درجه وتابش ستاره در ناحیه ماورائ بنفش بسیار قابل توجه است.این ستاره در مرحله ای از عمر خود است که می توان انتظار تبدیل آن به ابرنواختر داشت.

شعاع این ستاره نیز در حدود ۷ برابر  وجرم آن ده برابر جرم خورشید است .ستاره دوم دارای شعاعی ۴ برابر وجرمی در حدود ۶ برابر جرم خورشید است.دو ستاره  بخاطر فاصله کم (در حدود یک دهم واحد نجومی) وبه خاطر اثرات گرانشی رویهم دیگر شکل کروی خود را از دست داده وبیضی گون شده اند.ظاهرا جریانی از مواد از ستاره دوم به سمت ستاره اول وجود داشت واین عامل تولید اشعه ایکسی است که اکنون قابل مشاهده است.

 سماک اعزل در لاتین به معنای"خوشه گندم" آمده که در دست دوشیزه است.

اگر کمانی که از صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) آغاز می‌شود و به نگهبان شمال (سماک رامح) می‌رسد را ادامه بدهیم به ستارهٔ نورانی سماک اعزل می‌رسیم. این دو ستاره، فرمانروای آسمان بهاری هستند.

 

از آنجاییکه صورت فلکی سنبله از صورتهای دایره البروجی است گهگاهی این ستاره توسط ماه پوشیده می شود. 

 برای کسب اطاعات بیشتر به زبان انگلیسی به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spica

http://stars.astro.illinois.edu/sow/spica.html