کد خبر: 5015
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 -    8 May 2017
ارسال به دوستان
الف الف

ماکیان / قو / / cygnus / swan /

نام یک صورت فلکی در نیمکره شمالی آسمان .این صورت فلکی در اواسط شهریور ماه به بیشترین زاویه از افق می رسد.به شکل یک قو یا ماکیان بوده در پهنه کهکشان راه شیری قرار داشته ودربرگیرنده چندین سحابی جالب ودسته های بزرگ  وپراکنده ستاره ای می باشد.

ستاره ای که در انتهای این پرنده قرار دارد دنب یا دم نام دارد وستاره جلویی نیز منقار نام دارد.دو سحابی بزرگ با نامهای سحابی آمریکای شمالی وتور پرده در محدوده آن قرار دارند.این دو سحابی در شبهای بسیار تاریک با دور بین شکاری قابل مشاهده است.یک چشمه رادیویی با نام دجاجه A  یا (Cyg A) ویک چشمه اشعه ایکس بانام دجاجه X-1 یا Cyg X-1  از مهم ترین اجرام غیر ستاره ای آن به حساب می آیند.

 

صورت فلکی باشکوه دجاجه  که به نظر می آید در حال پرواز از میان راه شیری به سمت جنوب است ، انسان را به یاد خدای خدایان زئوس می اندازد . می گویند او خود را به شکل یک قوی سفید در آورد ، تا خود را به " لدا " )  leda ) ی زیبا نزدیک کند . از این ارتباط دو فرزند به وجود آمد " هلنا " ( Helena ) ی زیبا و " پلی دویکس " ( polydeukes ) که از او با نام لاتینش یعنی " پولوکس " در صورت فلکی جوزا هم یاد می شود.

 

با اقتباس از کتاب صورتهای فلکی دکتر اوبلاکر ترجمه بهروز بیضایی

 

1-اجرام قابل توجه این صورت فلکی (ستاره های دوتایی ٬ستاره های متغییر ٬کهکشانها......)

2-مشخصات ستارگان (بعد٬ میل٬ قدر٬ رده طیفی)پرنور تر این صورت فلکی

3-نام وتلفظ ستارگان این صورت فلکی


برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی به سایت زیر مراجعه نمایید:

http://www.hawastsoc.org/deepsky/cyg/index.html